Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği Konsollardaki Ek Verginin Kaldırılması için Bakanlığa Öneride Bulundu

Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Erkin, sektörün gelişimi adına konsollardaki ek verginin kaldırılması için Ticaret Bakanlığına öneri sunduklarını açıkladı.

Ali Erkin’in AA muhabirine yaptığı açıklama şu şekilde;

“Ülkemiz oyun sektörü üretim anlamında altın çağını yaşarken henüz oyun konsolu üreten bir şirketimiz bulunmamaktadır. Tüm dünyada oyun konsolu üreten şirket sayısı da birkaç adedi geçmemektedir. Son vergi düzenlemeleri tüketicilerin oyun konsollarına erişimini zorlaştırırken, bir yandan da ülkemizde oyun konsolları için oyun geliştiren şirketlerimizin son kullanıcıya ulaştırmasını güçleştirmektedir. Ülkemiz oyun sektörünün gelişiminin daha ivmelenmesi hem oyun konsolları için üretimin teşvik edilmesi hem de tüketicilerin dilediği oyuna kolay erişimiyle mümkün olacaktır. Bugün sektördeki tüm geliştiricilerimizin, genç yaşta oyunları oynayarak ve bu kültürün bir parçası olarak yola çıktığını düşünürsek, bugünün oyun tüketicileri geleceğin potansiyel oyun ekosistemi çalışanlarıdır. Bu doğrultuda oyun konsollarına getirilen ek vergilerin sıfırlanması ve özel tüketim vergisinin de kaldırılmasının oyun sektörünün gelişimine ve ülkemiz hizmet ihracatına çok önemli katkı sunacağına inanmaktayız.”

Ayrıca Türkiye’deki oyun geliştiricilerin 2020 yılında yaklaşık 2 milyar dolardan fazla yatırım aldığını ifade etti. Oyun sektörünün ülkenin en çok küresel yatırım alan sektörlerinden biri haline geldiğini de söyledi.

Kaynak: aa.com.tr

Cavit Varinli

PSN ID: Obiwancevobi | Steam 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir