Ana içeriğe atla
Tokyo'da PlayStation 5 İzdihamı Yaşandı

Tokyo'da PlayStation 5 İzdihamı Yaşandı

Tokyo'nun zincir mağazası Yodobashi Camera, birkaç yüz adet PlayStation 5 stoğunu satışa sundu ve kısa bir süre sonra izdiham yaşanarak binlerce müşteri mağazaya akın etti.

 

İzdiham sonrası mağaza durumu kontrol altına alamayınca polis ekipleri çağırıldı. İtişmeler ve bağırmalar eşliğinde binlerce müşteri o an koronavirüsü hiçe sayarak sosyal mesafeyi de ihlal etmiş oldu. Tokyo hükümeti de olayların fazla büyümemesi ve koronavirüsün bu izdihamda daha fazla kişiye bulaşmaması adına olağanüstü hal ilan etti.

 

Mağaza öngörülebilir bu durum karşısında PlayStation 5 satışını biletler karşılığında yapmayı düşünüyormuş ve böylece satışlar kargaşa yaşanmadan yapılabilecekti. Ancak twitter üzerinden yayınlanan çeşitli videolar da müşteriler mağazaya öyle bir akın etmiş ki mağaza çalışanları depoya sığınmak durumunda kalmış. Zaten bu izdiham sonrası bütün satışlarda iptal edilmiş.

 

 

Japon perakendecilerin bir çoğu PS5 gibi çokça talep edilen ancak stok sıkıntısı yaşanan ürünlerde ilk gelen kapar politikasını uyguluyor. Müşterilerin mağazaya olan ilgisini arttırmak için yapılan bu kampanya adı verilen izdiham eyleminin üzerine birde koronavirüsün etkisi dahil olunca hükümet olağanüstü hal ilan etme durumunda kaldı.

 

Kalabalığın birçoğunun satıcı olduğu konuşuluyor. Bu fırsatçılar PlayStation 5'i satın alıp yüksek fiyattan yeniden satacaklardı. Özellikle hem yeni nesil konsollar hem de yeni çıkan ekran kartlarındaki talep bir hayli fazla. Birçok firma bu tarz izdiham yaşanmaması dolayısı ile satışları online olarak gerçekleştiriyor. Başta Sony'de koronavirüs dolayısı ile perakendecilere PlayStation 5 satışının online üzerinden yapılması talimatını vermişti ve ilk satışlarda bu şekilde olmuştu ancak, bu seferde birçok kişinin satın almış olduğu PS5'ler kargoda ya çalındı yada kargo kutusunda PlayStation 5 görmeyi hedefleyen insanlar bulgur, masaj aleti ve benzeri ürünler ile karşılaştı.

 

Özellikle salgınla mücadele verdiğimiz şu dönemde firmaların neden yeterli talebi karşılayamayacak durumdayken ürünleri pazarladıklarına anlam veremiyoruz zira, bu durum bu tarz kargaşalara neden olduğu gibi kara borsadaki fırsatçılarında işine geliyor.

Yeni yorum ekle

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.
The subscriber's email address.