CD Projekt RED, Cyberpunk 2077 İçin Bir Kez Daha Özür Diledi

Geçen senenin belki de en çok beklenen oyunu olan Cyberpunk 2077, oldukça sıkıntılı bir şekilde çıkışını yapmıştı. Birçok hata ve bug özellikle oyunun PlayStation 4 ve Xbox One versiyonlarında oynanmayacak derece kötü durumdaydı. Üzerine birde oyunun bu iki platformda 720p çözünürlüğe sahip olması bütün sorunları ardı ardına getirmeye başladı.

Yaşanan bunca olay sonrasında ise sular durulmadı zira iletişim hatasında kaynaklı olarak CD Projekt RED, ilk olarak bütün iadeleri koşulsuz şartsız kabul edeceklerini belirtmiş ve para iadesi için oyuncuların istekleri doğrultusunda talep açmaları istenmişti fakat Sony ve Microsoft’un iade politikaları yüzünden başta birçok oyuncunun para iadesi reddedilmişti. Ardından her iki firmada Cyberpunk 2077 için özel bir iade sayfası oluşturdu ve oyuncuların paralarını iade etmeye başladı. Özellikle PS4 tarafında yaşanan bu büyük karışıklık sonrasında Sony, Cyberpunk 2077’yi PlayStation Store üzerinde satıştan kaldırmıştı.

2020 yılı itibariyle şirkete yatırım yapan kişiler CD Projekt RED’e toplu dava açtı ve benzer olarak Polonya rekabet ve tüketici hakları kurumu da CD Projekt RED’e Cyberpunk 2077 için soruşturma başlattı ve şirketin bundan sonraki durumlarda sözünü tutup tutmayacağına dair inceleme başlattı. Bu durum Polonya rekabet kurumunun istediği gibi sonuçlanmaz ise CD Projekt RED, Cyberpunk 2077’den kazandığı gelirlerin %10’ü kadar bir cezaya çarptırılacağı ifade edildi. Geçtiğimiz gün ise CD Projekt RED, Cyberpunk 2077 için oyunculardan bir kez daha özür diledi ve konu hakkında yeni açıklamalarda bulundu.

CD Projekt RED tarafından belirtilene göre geliştirici ekip oyunun PC’de epik görülmesine odaklanmış ve ardından bunu konsollara optimize etmeye çalışmışlar. Fakat daha sonrasında zamanın tükenmesi sonucu bunun altından kalkamamışlar. CPR, düşünülenin aksine oyunu piyasaya sürmeden önce birçok test yaptıklarını iddia ediyor ve dediklerine göre bu testlerde bu kadar soruna rastlamamışlar.

CPR’in önceki nesil konsol versiyonlarını hiçbir videoda göstermeyerek gizlediğine dair düşünceleri ise reddediyor zira şirketin belirttiğine göre oyunun çıkışına birkaç gün kala bile önceki nesil konsol versiyonlarını optimize etmeye çalışmışlar. Oyunun önceki nesil versiyonlarının inceleme kodlarının basına geç gönderilme sebebi de bu olarak gösteriliyor.

CPR, Cyberpunk 2077’nin çıkışından bu yana sadece iyileştirme ve hata yamaları üzerine odaklandıklarını belirtmişler. Oyunun yeni yaması 10 gün içerisinde yayınlanacak. Küçük ve büyük olmak üzere iyileştirmelere dayalı birçok yama yayınlanacak. CPR, oyuna gelecek olan ilk DLC’yi 2021’in ilk çeyreğinde yayınlamayı planlıyor ancak bu durum değişebilir zira asıl odak noktaları Cyberpunk 2077’yi düzeltmek.

Son olarak Cyberpunk 2077’nin PlayStation Store’a en kısa zamanda tekrardan geri dönmesi için Sony Interactive Entertainment ile birlikte çalışmalara başlanmış. PS4 ve Xbox One versiyonları içinse para iadeleri halen devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir